image

PeyamaKurd - MetroPOLL Araştırma’nın açıkladığı son ankete göre Millet İttifakı, Cumhur İttifakı ile arayı açmaya başladı. MetroPOLL Araştırma Başkanı Özer Sencar, ocak ayına ilişkin son seçim anketi sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaştı. 

Sencar, ‘Türkiye’nin Nabzı’ başlıklı, 28 ilden bin 508 kişiyle görüşülen anket sonuçlarına göre, Millet İttifakı’nın oylarındaki yükseliş dikkat çekti.

► Seçmene yöneltilen ”Cumhur mu, Millet mi?” anketinde, Cumhur İttifakı’nın oyları düşerken, millet ittifakına oy desteği toplamda yüzde 49,7’ye ulaştı.

► Elektrikten doğal gaza yapılan zamlar, döviz kurlarındaki bir nebze de olsa düşüş ve asgari ücret zammının ocak ayında AKP'ye kazandırdığı 3 puanı götürdü.

Anket katılımcılarına, iki ittifaktan hangisine yakın oldukları ve bir ittifaka yakın hissetmese dahi hangisine oy verebileceğine dair görüşleri soruldu.

► Buna göre, Millet İttifakı’na yakın hissettiğini söyleyen katılımcıların oranı yüzde 43,7, Cumhur İttifakı’na yakın hissedenlerin oranıysa yüzde 40 olarak ölçüldü.

→ Yüzde 50 seçmen desteğine çok az kaldı

İki ittifaka da yakın hissetmemesine rağmen oy verirken Millet İttifakı’nı tercih edeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 6 olurken, böylece millet ittifakına oy desteği toplamda yüzde 49,7’ye ulaştı.

→ Cumhur ittifakının oy oranı %42,1

Yakın hissetmemesine rağmen Cumhur İttifakı’nı tercih edeceğini söyleyenlerin oranıysa yüzde 2,1’de kaldı. Böylece Cumhur İttifakı’nın toplamdaki oy desteği yüzde 42,1 çıkmış oldu.

► ”Şubat ayında göreceğiz”

MetroPOLL Araştırma Başkanı Sencar, twittertan yaptığı açıklamada, bu oranların ocaktaki enerji zamlarının etkisini yansıtmadığını dile getirdi. Sancar şöyle devam etti:

“Ocak ayında cumhur-millet ittifaklarının seçmen desteği. Aralık ayındaki döviz dalgalanmaları ve çalışanlara yapılan zamların etkisi AKP’ye yaklaşık 3 puan kazandırmıştı. Ocaktaki elektrik ve doğalgaz zamlarından önce. Bu zamların etkisini şubat ayında açıkça göreceğiz.”