image

PeyamaKurd - MAK Araştırma Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, seçim sürecini ve anket sonuçlarını ele aldı.

MAK Araştırma Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, seçim gündemi ve anket sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Kulat'ın araştırmalarına göre AKP'nin oy oranı yüzde 34-35, CHP yüzde 24-25 bandında. İYİP yaşanan dalgalanma sonucu yüzde 15-16 bandından yüzde 13'lere indi. Kulat oy oranlarını şu şekilde açıkladı:

“Millet ittifakı yüzde 44 bandında gözüküyor. Cumhur ittifakında yüzde 35 bandında bir AK Parti, yüzde 6-7 bandında  MHP ve BBP bloğu var. Bazıları özellikle AK Parti’yi dikkate alarak, ‘AK Parti’nin oylarında düşüş var ama cumhurbaşkanının oylarında düşüş yok' diyor. Bu doğru bir tez değil. Millet ittifakı hangi düzeyde oy alırsa, millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı da aşağı yukarı o düzeyde milletvekili ve Cumhurbaşkanı adaylığını da birbirine çok yakın olacaklar. Buradaki tek istisna Muharrem İnce ve Sinan Oğan'ın durduğu yer. Eğer bu iki isim toplamda yüzde 5 ve üzeri oy alırlarsa seçimi ikinci tura bırakır. Millet ittifakı aleyhine kaybedilmesine neden olabilir.”

Ayrıca Kulat, “HDP'nin aday çıkarmamasıyla sonuçta yüzde  54-55 bandına doğru çıkan Kemal Kılıçdaroğlu karşısında, oy oranı yüzde 45'lere doğru çıkan bir AK Parti var. Seçime daha çok var. Şu anda fotoğraf böyle gözüküyor. Ama bu süreç içerisinde İYİ Parti'de sıra dışı bir kırılma olursa, masanın başka bir yerinde bir şey olursa onu ben kestiremem olunca konuşacağım” ifadelerine yer verdi.

Son araştırmaya göre seçmenin yüzde sekizi hangi ittifaka oy vereceği konusunda kararsız olduğunu dile getiren Kulat, bu sonucu şu ifadelerle yorumladı:

“Aslında seçmen kararını büyük oranda vermiş durumda. Ama söylemiyor. Sorun orada. Yani bizim de yanıldığımız nokta ya da yanılma ihtimalimizin olduğu alan orası. Yoksa seçmen kararını vermediğinden değil ama Türkiye’de mesela memur seçmenin farklı endişelerden dolayı kararını söylemediğini biliyoruz. Yani istediğimiz gibi doğru karar söylemediğini biliyoruz. Kürt seçmenin kentlerde yaşayan ağırlıklı olarak Kürt seçmenin kamuoyu araştırmalarında verdiği cevaplar çok yanıltıcı olabiliyor. Genç seçmenin farklı endişeleri var. Sınava girecek, işe girecek. O yüzden gerçek kanaatini söyleyemeyebiliyor.”