image

PeyamaKurd - Konya'daki katliamla ilgili açıklamada bulunan Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Konya'daki bu katliam, bu alçak tertip de istismar edilmeye çalışılmaktadır. Bunun Türk-Kürt meselesiyle ilgili herhangi bir tarafı söz konusu değildir" ifadesini kullandı.

Konya'nın Meram ilçesinde yaşayan ve daha önce Kürt oldukları için saldırıya uğrayan Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin öldürülmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırıya tepki gösterdi.

Soylu açıklamasında, "Bu ülkenin birliğinin ortadan kalkmasına yönelik her saldırı, bilinmelidir ki bizim birliğimizi ve beraberliğimizi çok daha artıracaktır" diyerek, "Konya'daki bu katliam, bu alçak tertip de istismar edilmeye çalışılmaktadır. Bunun Türk-Kürt meselesiyle ilgili herhangi bir tarafı söz konusu değildir. Bunu, bu meseleye çekmek, bu saldırı kadar tehlikelidir"  dedi.

"Yaklaşık 11 yıllık bir husumet. Arkadaşlarımızın çok kısa bir süre içinde yakalayabileceğini düşünüyoruz" diyen Soylu, "Etnik köken üzerinden yapılan değerlendirmelerin tamamı da istismara, provokasyona ve bu ülkenin birliğine yönelik bir anlayışın kendisidir" ifadesini kullandı.

Bugün Konya'da, Kürt ailenin evine düzenlenen silahlı saldırıda aynı aileden 7 kişi hayatını kaybetti.