image

PeyamaKurd - Arjantin'de halk, hükümeti protesto etmek için sokağa döküldü. Devlet Başkanı Alberto Fernandez beraberlik çağrısında bulundu.

Arjantin'de, Ekonomi Bakanı Martin Guzman'ın istifasının ardından halk ağırlaşan ekonomik şartları ve hükümeti protesto etmek için sokağa döküldü. 

Protestocular yükselen enflasyon ve bel büken ulusal borç dolayısıyla hükümeti protesto amacıyla başkanlık sarayına yürürken, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez 'birlik çağrısında bulundu.

"Tarih bize birliğin en zor anlarda korumamız gereken bir değer olduğunu öğretiyor" sözlerini dile getirden Fernandez, düşük döviz rezervleri ve yükselen küresel enflasyonun yerel ekonomiye "ciddi şekilde zarar vermesi" nedeniyle ülkenin tasarruf ihtiyacı olduğunu, "Ekonomik dengeye giden yolda ilerlemeli ve para birimimizi istikrara kavuşturmalıyız" dedi.

Senelerdir ekonomik krizle boğuşan Arjantin, bu yılın başlarında başarısız olan 2018 programının yerine geçmesi için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 44 milyar dolarlık bir borç anlaşması yaptı. Ülkedeki çoğu vatandaş, uygulanan sıkı ekonomi politikaları için IMF'yi suçluyor.