image

PeyamaKurd - Ukrayna konusunda Rusya ile gerilim sürerken NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ABD'ye ait USS Harry S. Truman uçak gemisi görev grubunun Akdeniz'deki tatbikat için NATO komutasına gireceğini açıkladı.

Resmi sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Amerikan uçak gemisi görev grubunun 'Neptün Taarruzu' adlı tatbikat kapsamında NATO komutasında olacağını dile getirdi.

Stoltenberg paylaşımında, bunun 'transatlantik birlikteliğinin güçlü bir işareti olduğunu' kaydederek, "NATO tüm müttefikleri korumak ve savunmak için ne gerekiyorsa her zaman yapacaktır" sözlerine yer verdi.

Pentagon: "4 Şubat'a kadar sürecek" 

Ayrıca konuya ilişkin açıklamada bulunan Pentagon Sözcüsü John Kirby ise tatbikatın pazartesi başlayacağını ve 4 Şubat'a kadar süreceğini dile getirdi.

USS Harry S. Truman uçak gemisi görev grubunun, uzun süre önce planlanan tatbikatın göbeğinde yer alacağını açıklayan Kirby, tatbikatta NATO müttefiklerinin deniz taktik manevraları, denizaltılara karşı eğitim, uzun menzille taarruz eğitimi gibi koordineli faaliyetler yürütüleceğini kaydetti.