image

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın düzenlendiği Bükreş’te Aspen-German Marshall Fund Forumu'nda açılış konuşmasında  "Rusya kazanırsa kalıcı barış olmaz" dedi.

Stoltenberg, NATO ve müttefiklerin Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta çatışmaya taraf olmadığını ama Ukrayna’ya eşi görülmemiş destek verdiğine dikkat çekerek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in savaşı kaybetmekte olduğunu, bu sebeple daha fazla zulümle karşılık verdiğini ve Ukrayna'daki kentlere, sivil altyapıya saldırdığını belirtti.

Dünyadaki "otoriter liderlerin Putin’in kazandığını görmemesi gerektiğini"  bildiren Stoltenberg, uzun vadeli güvenlik çıkarlarının Ukrayna'yı desteklemek olduğunu ifade etti.

Ukrayna ile NATO'nun çok yakın ortaklık ilişkisi bulunduğunu vurgulayan Stoltenberg, bunun 24 Şubat'taki Rusya saldırısıyla başlamadığını, çok daha öncesinden NATO ülkelerinin Ukrayna askerlerine eğitim verdiğini, savaşın başlamasına kadar on binlerce Ukraynalı askerin eğitildiğini kaydetti.