image

PeyamaKurd - Sistan-Beluçistan eyaletine bağlı Haş ilçesinde Sünni din adamı ve akademisyen Mevlevi Abduşşekur Terşabi suikaste uğradı. Söz konusu Sünni din adamı ve akademisyen Mevlevi Abduşşekur Terşabi, silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Yaşanan suikast ile ilgili olarak, İran'ın güneydoğusundaki Sistan-Beluçistan eyaletine bağlı Haş ilçesinde Sünni din adamı ve akademisyen Mevlevi Abduşşekur Terşabi'nin silahlı saldırıya uğradığı ve saldırıda yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bölgedeki haber kaynaklarına açıklamada bulunan Haş Kaymakam Yardımcısı Muhammed Ahmedi Bolag, Terşabi'ye sabah saatlerinde kimliği henüz belirlenemeyen silahlı kişilerce suikast düzenlendiğini ifade etti.

Bolag, Sünni din adamının öldürülmesinin ilçe halkı için üzüntü verici olduğunu dile getirerek, "Abduşşekur Terşabi, akademik ve ilmi alanda seçkin isimlerindendi. Bölgede İslami birlik ve bütünlüğün savunucusuydu” diye konuştu.

İranlı yetkili, saldırganların kimliklerinin tespit edilerek yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti. Terşabi'nin cenazesinin aynı eyalete bağlı Zahidan kentinin Cuma İmamı Abdulhamid İsmailzehi ve yetkililerin katılımıyla yarın Haş ilçesinde toprağa verileceği bildirildi.