image

PeyamaKurd-UNESCO tarafından “Dünya Miras Alanı 1. Tampon Bölgesi” listesine alınan Diyarbakır Suriçi’ndeki tarihi evlerin taşları satılıyor. Tarihi yapılara ait taşların komyonlar ile 8 bin ila 15 bin TL arasında satıldığı ileri sürülüyor.

İlçede şu ana kadar 87’si tescilli, 247’si tescile değer toplam 4 bin 985 yapı yıkıldı.

MA ajansının haberine göre, evlerin yıkıntılarından arta kalan taşlar 8 bin ila 15 bin TL arasında satılıyor.

Satılan taşlarının çoğunun ilçenin mimarisinde önemli bir yeri olan ve Diyarbakır evlerinin mimari kimliğini yansıtan işlemeli taş ve malzemeler olduğu söyleniyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, 2 Aralık 2015’te ilan edilen ve 6 mahallesinde halen devam eden sokağa çıkma yasağı sırasında enkaza dönen ilçenin 6 mahallesinde yasak ve yıkımın ardından 8 bin yıllık geçmişe sahip ilçede, birçok tescilli yapı yıkımdan kurtulamadı.

Koruma altında alınması gereken tarihi yapılara ait bazalt taşlarının usulsüz bir şekilde sökülmesi komuoyunda da tepkilere neden oldu.

Gelen tepkiler üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ konuyu, Sur taşlarının usulsüz bir şekilde sökülmesini, Meclis'e gündemine taşıdı.

Dağ, devam eden yasağı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, taşların usulsüz sökülmesini ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a sordu.