image

PeyamaKurd - Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinin yapıldığı İsviçre'nin Cenevre kentinde başlayan ikinci turunda rejimin uzlaşmaz tavırları nedeniyle 45 kişilik yazım kurulu bir araya gelmedi. 

Anayasa Komitesi'nin muhalif, rejim ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 15'er kişilik anayasa yazım kurulu üyeleri, ikinci turun son gününde toplantı için sabah saatlerinde tam kadro Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'ne geldi. 

Rejimin Anayasa Komitesi görüşmeleriyle alakası olmayan konuları gündeme getirme girişimi bugün de devam etti. 45 kişilik yazım kurulu toplanamadan ikinci tur sona erdi. 

Heyetlerle yaptığı ikili görüşmelerin ardından gazetecilere açıklamada bulunan BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, "Anayasa Komitesi'nin ikinci oturumunu az önce bitirdik. 45 kişilik küçük kurulu toplamak mümkün olmadı, çünkü gündem maddelerine ilişkin bir anlaşma sağlanamadı" ifadesini kullandı. 

Komite'nin muhalif ve rejim eş başkanlarının hafta boyunca kendi farklı pozisyonlarına ilişkin açıklamalar yaptığını anımsan Pedersen, "Ancak bildiğiniz gibi prosedürün ana kurallarında iki eş başkanın bir gündemde hemfikir olarak toplantılara devam edeceği yazıyor ama bu mümkün olmadı" sözlerine yer verdi.