image

PeyamaKurd - Al-Modon'un aktardığına göre Suriyeli 140 bin memur, asker, istihbaratçı Rusya kontrolü altında Rus ordusuna bağlı olarak çalışıyor.

Al Modon'dan Saleem el-Nahas'ın haberine göre bir askeri kaynak, askeri kışlaların, güvenlik şubelerinin, istihbarat müdürlüklerinin de dahil olduğu toplam 140 bin Suriye kuvvetinin Rus ordusu kontrolünde çalıştığını ileri sürdü.

Askeri kaynak, bu sayının Rusya'nın yürüttüğü bir dizi askeri değişikliğin ardından yine Rusya tarafından Temmuz 2019'da yayınlanan istatistiklere dayandığını belirtti.

Habere göre Ruslara yakın bir kaynak da 2019'da Rusya'da eğitim alan subay sayısının büyük generaller, tugaylar ve albaylar dahil olmak üzere yaklaşık 650 memur olduğunu; bu kişilerin bilimsel araştırma, hava savunması, personel yönetimi, teknoloji bilimleri, moral geliştirme ve askeri idare konularında kurslara katıldığını; Ordu ve istihbarat teşkilatlarında hassas görevler almadan önce Suriye'de de ilave kurslar alacaklarını dile getirdi.

Suriye istihbarat en tepesinde bulunan Ali Memlük ve Suriye rejiminin yaslandığı en önemli güvenlik kliği olarak nitelendirilen Hava İstihbarat Müdürü Cemil el Hasan görevden alındı.