image

PeyamaKurd - Suriye'de 10 yıldır süren savaşa "gerçek bir çözüm" bulma zamanının geldiğini dile getiren ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, "Savaşın 11’inci yıl dönümü 10’uncu. yıl dönümü gibi olmamalı" açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi mart ayı dönem başkanlığını ABD devraldı. 

Gündem ile ilgili düzenlediği basın toplantısında konuşan ABD'li Büyükelçi Greenfield, uluslararası toplumla yeniden angaje olacaklarını, ittifak ve ortaklıklarını tekrar tesis edeceklerini dile getirdi.

"Acil insani krizleri ön plana çıkaracağız"

ABD'li Temsilci Greenfield, ABD'nin yeniden masada olduğunu vurgulayarak, kıtlıkla karşı karşıya olan Yemen ve Etiyopya'daki gibi acil insani krizleri ön plana çıkaracaklarını vurguladı.

15 Mart'ta da Suriye'deki savaşın 10'uncu yıl dönümünü dolduracağını hatırlatan Greenfield şunları dile getirdi:

"10 yıldır tamamen önlenebilecek bir acı, 10 yıl süren dayanılmaz bir savaş, 10 yılda sayısız ölüm ve durum daha da kötüye gidiyor. Birlik olmak ve gerçek bir çözüm bulma zamanı geldi. Suriye'de savaşın 11'inci yıl dönümü 10'uncu yıl dönümü gibi olmamalı."

Ayrıca Greenfield, ABD'nin İran nükleer anlaşmasına dönüp dönmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, İran anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirirse ABD'nin de tekrar anlaşmaya taraf olmaya hazır olduğunu belirtti.