image

PeyamaKurd - Suriye Parlamentosu Milletvekili Ali Odeh El Cadan, Suriye’nin, Rusya aracılığıyla Türkiye’ye bir mutabakat muhtırası gönderdiğini ve dışişleri bakanları düzeyindeki görüşmenin bu muhtıradaki şartların kabul edilmesine bağlı olduğunu öne sürdü.

Cadan, “Dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı yapmadan önce, ön adım olarak birkaç noktada anlaşmamız gerekiyor” dedi.

El Cadan, uzlaşılması gereken konulara dair ise şunları dile getirdi:

“Türkiye’nin Kuzeybatı Suriye topraklarından tamamen çekilmesi, bu bölgelerin Suriye Arap Ordusu’na teslim edilmesi ve Türkiye'nin milisleri aracılığıyla işgal edip ve kontrol ettiği topraklara Suriye Devleti’nin geri dönmesi.” Ayrıca dışişleri düzeyinde bir görüşme olabilmesi için Türkiye’ye sundukları şartların kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

“Muhtıraya yanıt alamadık”

El Cadan seçimleri, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti için “kader” olarak niteleyerek Türkiye tarafının seçim amaçları için zaman kazanmaya çalıştığını söyledi.

“AK Parti’nin kullanacağı bir koz değiliz, egemen bir devletiz ve kontrolümüze geri verilmesi gereken işgal edilmiş topraklarımız var” diyen El Cadan, “Bu noktalar onaylanırsa Şam ‘Siyasette kalıcı dost veya düşman olmaz’ ilkesine dayanan her türlü anlaşmayı memnuniyetle karşılar” dedi.

Suriye’nin, Türkiye ile olan tüm sınır şeridinin kontrolünü yeniden kazanmak istediğini de dile getiren Suriyeli vekil, Şam’ın Rusya üzerinden Türkiye'ye gönderilen mutabakat muhtırasına herhangi bir yanıt alamadığını öne sürdü.