image

PeyamaKurd - Şam yönetimine göre, Rojava’yı kontrol altında tutan Demokratik Suriye Güçleri (DSG), yerli çiftçileri ellerindeki tahılı zorla onlara ucuza satmaya zorladığı belirtildi.

Suriye hükümetine bağlı bir kaynak, Haseke, Deyr ez-Zor ve Rakka illerinde DSG/YPG’nin kontrolündeki bölgelerde yaşayan çiftçilere, ürünlerini Suriye hükümetine satmalarının YPG tarafından yasaklandığını dile getirdi.

Söz konusu Suriye hükümetinin kilo başına 185 lira teklif ettiği tahılı DSG/YPG’nin zorla 150 liraya sattırdığı kaydedildi.

DSG/YPG’nin çiftçileri, ellerindeki tahılı hükümet kontrolündeki bölgeye götürmelerini yasaklayarak onlara satmaya zorlandığını anlatan kaynak, gayri resmi verilere göre DSG’nin 400 bin ton tahıl satın aldığını aktardı. Bunun gayri resmi rakam olduğunu kaydeden kaynak, DSG’nin gerçek rakamı gizlediğini ifade etti.

Şam yönetimi, DSG’nin daha önce Rojava’da kontrol ettiği petrol kuyularında olduğu gibi şimdi de tahıla el koyarak ulusal ekonomiden aldığını vurguluyor.

DSG’nin bölgedeki girişimlerine ilişkin açıklamada bulunan Suriye Kalkınma ve Değişim için Gençlik Partisi Genel Sekreteri Barvin İbrahim, “Parti adına bu durumla ilgili yorum yapma yetkim yok ama şahsen bana kalırsa bu karar, köylülere ve tüm bölgeye yönelik adaletsizlik olarak görünüyor. YPG, vatandaşların çıkarları için hareket ettiğini söylüyor, güya kaynakları Suriye hükümetiyle paylaşmamak gerekmiş. Ama aslıda bu tüm Suriye vatandaşlarına indirilen bir darbe” sözlerine yer verdi.