image

PeyamaKurd - Suriye rejimi ile müzakereler yapmak üzere Suudi Arabistan’dan bir heyetin Şam’a gittiğini, Esad’la bir araya geldiği, iki tarafın ilişkileri normalleştirme konusunda anlaştığı ileri sürüldü.

Arap basınında yer alan habere göre, ilk adım olarak, Riyad, Ramazan Bayramı'ndan sonra Şam’daki büyükelçiliğini açacağı belirtildi.

Yapılan görüşmelere ilişkin Londra merkezli Arapça yayın yapan Rai el Yavm gazetesi, Suriye’de üst düzeyli kaynaklara dayandırdığı haberinde, Suudi Arabistan’dan bir heyetin bugün Şam’a gittiğini, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad görüştüğünü iddia etti.

Yayımlanan bu habere göre, Suudi Arabistan istihbarat başkanı Halid el Humeydan’ın başkanlık ettiği heyetin Esad’la birlikte Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Ali Memluk’ın de bir araya geldiği, her iki tarafın Ramazan Bayramı’ndan sonra daha kapsamlı bir görüşme gerçekleştirmek için anlaştığı ifade edildi.

Ayrıca konuyla ilgili konuşan kaynaklar, iki ülke arasında ilişkileri tamamen normalleştirmek için anlaşma sağlandığını dile getirerek, tarafların ilk adım olarak Suudi Arabistan’ın Şam Büyükelçiliği’ni açma konusunda mutabık kaldığını dile getirdi.