image

PeyamaKurd - Suudi Arabistan’ın Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, İran ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’i hedef alarak tepki gösterdi.

Adil el-Cubeyr, İran’da öldürülen nükleer bilimci Muhsin Fahrizade suikastine ilişkin İran rejiminin ayakta kalmasını suikastlere dayandırarak “Humeyni’nin 1979 devriminden bu yana suikastlere dayanan İran rejiminin aksine bu durum Suudi Arabistan’ın izlediği bir siyaset değildir” ifadesini kullandı.

“Umutsuzluk, her türlü suçu Suudi Arabistan’a yüklemeye sevk etti”

Sosyal medya platformu Twitter üzerinden açıklama yapan el-Cubeyr, İran Dışişleri Bakanı Zarif’i hedef alarak şu ifadelere yer verdi:

“Görünüşe göre umutsuzluk, Zarif’i her türlü suçu Suudi Arabistan’a yüklemeye, İran’da olanların sebebi olmakla suçlamaya sevk etti. Allah korusun bir deprem veya sel olsa bundan Suudi Arabistan sorumlu tutulacak.”

“Dünya çapındaki suikastlerde ismi geçen İran rejiminin aksine…”

Bakan, İran rejiminin 1979  devriminden bu yana yaptığı suikastleri dile getirerek İran için şu ifadeleri kullandı:

“Suikastlerı hiçbir şekilde onaylamıyoruz. 1979 İran devriminden bu yana dünya çapındaki suikastlerde ismi geçen İran rejiminin aksine bu durum Suudi Arabistan’ın izlediği bir siyaset değildir.”