image

PeyamaKurd - Taliban’ın Kabil, Kapisa, Pençşir ve Pervan bölgelerinin askeri komutanı Kari Selahaddin el-Eyyubi, HaberTürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı’ya yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi kanımızdan, canımızdan görüyoruz, Afganistan’a dostluk bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Alçı, röportajın eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Özbek General Abdürreşid Dostum’un malikanesinde gerçekleştirildiğini yazdı.

Türkiye’yi kanımızdan, canımızdan görüyoruz” 

Düzenli orduya yakında geçeceğiz diyen Eyyubi, "Türkiye-Afganistan ilişkilerini nasıl görüyorsunuz?" sorusunu ise şöyle yanıtlıyor:

"Biz öncelikle Türk olduğumuz için, Ne Mutlu Türküm diyene diyorum. Türkiye’nin Afganistan’ın yanında olmasını istiyoruz. Afganistan halkı çok eziyet çekti, çok şehit verdi, yıprandı. Her mezarlıkta şehit her evde yetim çocuk var. Ekonomik sıkıntımız da çok. Her yerde bombalı saldırılar yaptılar. Tek umudumuz Türkiye’nin Afganistan’ın yanında olması.

Özellikle Türklerin yaşadığı kuzey bölgelerine önem vermesini istiyoruz. İki ülke arasını bozmak isteyenler var. Onların sözleri dikkate alınmamalı. Türkiye’den Afganistan’a dostluk bekliyoruz. Diplomasi olarak yakın olmasını, Emareti İslami’yi desteklemesini istiyoruz. Biz Türkiye’yi kanımızdan, canımızdan görüyoruz."