image

PeyamaKurd - Uzun zamandır beklenen tarihi zirvede buluşma gerçekleşti. ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un zirvesi Singapur’da yapıldı.

Trump ve Kim Jong-un yaklaşık 40 dakika baş başa görüştü. İki lider daha sonra heyetlerarası görüşmeye ve ardından da çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Görüşme öncesi basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Trump, "Başarılı bir görüşme olacak. Büyük bir şeref duyuyorum. Harika bir ilişkimiz olacağından hiç şüphem yok" ifadesini kullandı.

Kim Jong-un ise, “Burada olmak çok güzel. Geçmişteki önyargılarımız ve düşüncelerimiz bizim önümüzde hep engeldi. Bu engelleri aştık ve bugün buradayız” şeklinde konuştu.

Görüşme yaklaşık 45 dakika sürmesi öngörülen ilk temas ile başladı. Görüşme, Trump ile Kim arasında sadece birer tercüman eşliğinde yapıldı. Baş başa görüşmenin ardından 1.5 saat sürmesi öngörülen heyetler arası görüşmelere geçildi. Bunun ardından da çalışma yemeğine geçildi.

Kuzey Kore'nin 2018 PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları'yla başlayan, Güney Kore ile yakınlaşması ve ABD'ye görüşme teklif etmesiyle devam eden ve 27 Nisan'daki Güney Kore- Kuzey Kore zirvesinin ilk önemli ayağını oluşturduğu sürecin bu ikinci aşamasında ana gündem nükleer silahlardan arınma olarak belirlendi.

Yemek sonrası yaptığı açıklamada Kim'le görüşmenin beklenenden daha iyi geçtiğini söyleyen Trump, 'imza atmak' ifadesini kullandı ama neye imza atacaklarını belirtti.