image

PeyamaKurd - ABD ve Çin arasındaki Tayvan gerilimi G20 zirvesinde gündeme gelirken iki ülke liderinin Tayvan tezlerine tepki geldi. Açıklamada bulunan Tayvan, iki liderin görüşmesini eleştirdi.

Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan, Devlet Başkanı Şi Cinping'in ABD Başkanı Joe Biden ile Endonezya'nın Bali Adası'nda düzenlenen G20 Zirvesi öncesindeki görüşmede Tayvan sorunuyla ilgili değerlendirmelerine karşı çıktı.

"Tayvan ne Çin'in parçası ne de iç işidir"

Tayvan haber ajansı CNA'nın haberine göre, Anakara İlişkileri Konseyinden yapılan açıklamada, "Tayvan egemen bir ülkedir; ne Çin'in parçası ne de iç işidir." ifadelerine yer verildi.

İki liderin dün yaptığı görüşmeye ilişkin Çin tarafından yapılan açıklamada Şi'nin Biden'a Tayvan sorununun, "ABD-Çin ilişkilerinin siyasi temeli ve aşılmaması gereken ilk kırmızı çizgisi olduğunu" aktardığı bildirilmişti.

Şi, Tayvan ile egemenlik ihtilafının yalnızca Çin halkının sorunu ve ülkenin "iç işi" olduğunu vurgulayarak, "Tayvan'ı Çin'den ayırma arayışında olan her kimse, Çin ulusunun temel çıkarlarını ihlal ediyor demektir ve Çin halkı buna müsaade etmeyecektir." ifadelerini kullanmıştı.

Tayvan'dan kırmızı çizgiler için "Dört Taahhüt"

Bölgedeki gerilim süreken Tayvan'ın açıklamasında ise Ada'daki hükümetin anlaşmazlığa dair "kırmızı çizgilerinin" Tayvan lideri Tsai Ing-wen'in 2021 tarihli Ulusal Gün konuşmasında ortaya koyduğu "Dört Taahhüt" olduğu kaydedildi.

Açıklamada Tsai'nin, söz konusu konuşmasında, Tayvan hükümeti ve halkının, "özgür ve demokratik anayasal rejimi sürdürmeye", "Çin Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin birbirlerinin egemenliğinin altına girmemesini sağlamaya", "Tayvan'ın egemenliğinin ilhak veya gasbedilmesine karşı çıkmaya" ve "Tayvan'ın geleceğine yalnızca Tayvan halkının karar vermesini güvence altına almaya" kararlı olduğunu dile getirdiği hatırlatıldı.