image

PeyamaKurd - Siyasette seçim hazırlığı olduğunu dile getiren Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AKP tabanının gittikçe zayıfladığını ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şartların oluşması durumunda 1 ay sonra seçim ilan edebileceğini söyledi.

AKP’nin zayıfladığını, Millet İttifakı’nın ise giderek halkın daha fazla onayını aldığını dile getiren Karamollaoğlu, Erdoğan’ın şartların oluşması halinde 1 ay sonra seçime gidebileceğini kaydetti.

Sivil toplum örgütleri, sendikalar, dernekler ve meslek odalarıyla görüşeceklerini belirten Karamollaoğlu, HDP ile de görüştüklerini belirterek “Dünyada barış böyle olur, barış çok farklı görüşlere sahip olan kesimlerin birbiriyle konuşabildikleri ortam oluşursa kavga durur” diye konuştu.

Euronews’e konuşan Karamollaoğlu’nun gündeme yönelik yaptığı bazı değerlendirmeler şöyle:
HDP ile görüşme

En son HDP ile görüştünüz. CHP ve İYİ Parti’nin görünürdeki mesafeli yaklaşımına karşı siz daha samimi bir fotoğraf verdiniz. HDP'ye bakışınızla ilgili ittifakın diğer iki partisine göre bir farklılık var mı?

''HDP’nin politikalarını benimsiyoruz dememiz mümkün değil. Onlar farklı bir politika yapıyor. Diğer partilerin de yani CHP’nin de ayrı politikası ve gündemi var, İYİ Parti’nin de öyle. Biz HDP ile de bu görüşmeyi yaptığımız zaman her konuda ittifak ettik veya birbirimizi destekleyeceğiz diye bir netice çıkarılmamalı. Ancak bizim temel kanaatimiz bütün partilerin birbiriyle konuşabilmesi. Çünkü konuşamazsak birbirimizi tanıyamayız ya da ilerde farklı konularda anlaşma ihtimali bütünüyle ortadan kalkmış olur. Biz insanız ve insanlar konuşa konuşa anlaşır. 

O nedenle bunun bizim siyasetimizde çok önemli bir yeri olması gerektiğine inanıyorum. Şu anda da siyasete hakim olanların birbirlerine karşı çok ağır ifadeler kullanmalarını tasvip etmiyorum. Başta Sayın Cumhurbaşkanının tavrı olmak üzere muhalif olan herkesi çok ağır bir şekilde itham ediyor.

Bu doğru değil. Dünyada barış böyle olur, barış çok farklı görüşlere sahip olan kesimlerin birbiriyle konuşabildikleri ortam oluşursa kavga durur.''

SP’nin Kürt meselesine bakışı

Saadet Partisi, Kürt sorunun çözümünde her iki ittifaktan farklı ne söylüyor?

''Biz başlangıçtan beri ülkenin bütünlüğü, huzuru ve barışı çerçevesinde bu problemlerin ele alınması gerektiğine inanıyoruz. Biz bütünlüğümüzden vazgeçemeyiz. Birbirimizle münasebetlerimizde de şiddete başvurmamalıyız. Terörü kabullenmemiz mümkün değil. O zaman konuşmamız icap eder. Bir partidir, ilke ve programlarını benimsemeyebilirim ama demokratik şartlar altında konuşmamızdan da tabi bir şey yok. Aslında bir takım mesafeler katedildi. AK Parti ilk zamanlar benim söylediğim çerçevede bu meseleye yaklaşmaya çalıştı. 

Bir süreç takip edildi ve barış görüşmeleri yapıldı. Ama o süreç esnasında da terörün şiddetlenmesi ister istemez kutuplaşmaya sebep verdi. Ben şu anki noktada ümit ediyorum ki HDP de terör ile arasına mutlaka bir mesafe koyacaktır ki koyuyor da…

HDP’nin için de bunlar da var, yine parti içinde farklı gruplar ve sesleri çıktığı da bir gerçek. Onun için terörü bir tarafa bırakmamız ve demokratik şartlar altında konuşmamız gerekir. 

Kendi lisanlarını konuşması gibi bu istikamette AK Parti’nin attığı adımlar da var. Bugün Türkçe yayın yapan bir kanal var, Kürtçe konuşması suç değil ki geçmişte maalesef bu bir suçtu. Yine kendilerini ifade etmelerine fırsat verilmedi ama şimdi var. Bunun ötesinde bir sorun yok. Ama birisi bölünmeye, şiddete başvuralım derse elbette bunun karşısındayız.''