image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, açlık grevlerinin sona erdirilmesini ve HDP'nin İstanbul seçimlerinde uygulayacağı stratejiyi değerlendirdi. Temelli, katıldığı bir programda, "HDP seçmeni AKP ile bir çözüm gelmeyeceğine ikna oldu" ifadesini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına katılarak açlık grevleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Temelli açıklamasında, "Leyla Güven ile başlayan açlık grevleri 200 gün sürdü. Çok daha önce bitmesi gerekiyordu. 8 yıldır avukatla görüşmeme hali vardı. Son 4 yıl mutlak bir tecrit söz konusuydu. Kürt meselesinin çözümünde Öcalan bir muhataptır” şeklinde konuştu.

Öcalan'a yönelik uygulanan tecridin sona erdirilmesinin seçim atmosferiyle ilişkilendirilmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Temelli şu ifadelere yer verdi, "4 yıldır süren demokrasi ve barış mücadelesi var. İlişkilenmeyeceğine dair en önemli mesele adadan gelen mesajın çok net ifadelere sahip olması. 6 Mayıs açıklamasında bunun bir müzakere olmadığı çok net söylendi.”

"Açlık grevlerinin sona erdirilmesinin HDP seçmeni üzerinde etkisi olur mu?" sorusunu yanıt veren Sezai Temelli "HDP seçmeni AKP ile bir çözüm gelmeyeceğine ikna oldu. 4 yıl önce AKP masayı devirdiğinde ve sonraki süreçte Türkiye'de en çok HDP seçmeni mağdur oldu, ağır bedeller ödedi” sözlerine yer verdi.