image

PeyamaKurd - The Economist dergisinin, yüksek enflasyon görülen ülkelerden Arjantin, Brezilya ve Türkiye ile ilgili yayımladığı yazıda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'nda yaptığı değişikliklerin, Türkiye ekonomisinde olumsuz yansımalara sebep olduğu vurgulandı.

Yayımlanan yazıda, Merkez Bankası para politikası komitesindeki üç üyenin ekim ayında Erdoğan tarafından görevinin sonlandırılmasına vurgu yapılarak, "Bu tür tuhaflıklar sermaye çıkışına ve Türk lirasının değer kaybetmesine katkıda bulundu" denildi.

Türkiye ile ilgili analizde, Türk lirasının değer kaybetmesiyle ithalattaki maliyetlerin yükselerek enflasyonun geçen yıla oranla sekiz puan artmasına yol açtığı ve böylece Merkez Bankası'nın hedeflediği rakamın dört katına çıkmasına yardımcı olduğu kaydedildi.

Ayrıca yazıda Erdoğan'ın faiz arttırımına karşı çıkarak enflasyonu düşüreceği belirtilerek, Merkez Bankası'nın bağımsızlığından taviz verilmesinin kötü sonuçlara yol açabildiğine dikkat çekildi.

Yapılan analizde, gelişmiş ekonomilerde görülen fiyat artışlarının merkez bankaları tarafından sınırlandırılabildiği fakat bu durumun gerçekleşebilmesi için güvenilir bir merkez bankasına ihtiyaç duyulduğu görüşü yer aldı.