image

PeyamaKurd - İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian, Kıbrıs’ın kuzeyinde ekonomik ve siyasi krizle büyüyen öfkeye dikkat çekerek önemli bir analiz yayımladı.

Helena Smith imzalı haberde, Türkiye'ye karşı artan öfkenin, krizden etkilenen kuzey Kıbrıs'ta yeniden birleşme çağrılarına yol açtığı belirtildi.

Haberde, “Kendini bağımsız cumhuriyet ilan eden KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti)”de Türkiye'ye mali ve siyasi bağımlılığın iflası getirdiği belirtildi.

Gazeteye açıklama yapan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil, “Beş yıl önce, sistemimize yeni giren bir öğretmen ayda 1.100 Euro (920 £) eşdeğeri kazanırdı. Bugün Türk Lirası yüzünden ayda 350 Euro evine taşıyabiliyor” dedi.

“Seçimler Türkiye’nin oynadığı bir oyun gibi, artık gerçek iradeyi temsil etmiyor”

Öte yandan yine analizde konuşmasına yer verilen Kıbrıs Boykot Platformu’ndan İzzet İzcan ise, “Seçimler artık sıradan Kıbrıslı Türklerin gerçek iradesini temsil etmiyor. Türkiye'nin planladığı ve oynadığı bir oyun gibiler” diye konuştu.

İngiltere merkezli gazete, milliyetçi bir muhafazakar olan Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar hakkında şu ifadeleri kullandı:

“İngiltere'de büyüyen ve Kıbrıs'a dönmeden önce Cambridge'de eğitim gören Tatar, görev süresini adanın bölünmüşlü ve iki devletli bir çözümü savunmak için kullanıyor.”