image

PeyamaKurd - Büyük Britanya’nın saygın gazetelerinden biri olan The Times, Türkiye'de Hamas'ın faaliyetlerini incelediği haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail’le  son süreçteki ilişkileri hakkında dikkat çekici açıklamalar yaptı.

The Times gazetesinde yer alan haberde, "Dış politikası darmadağın olan Erdoğan, eski müttefikleriyle yeniden bir araya gelmeye çalışıyor" ifadesi kullanıldı.

Türk hükümetinin son haftalarda Hamas'ın ülke içi operasyonlarını kısıtlamaya başladığını köşesine ekleyen gazete, “Erdoğan mesajı aldı” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin Hamas’a verdiği tavizlerle beraber örgütün başına buyruk hareket etmeye başladığını aktaran gazete, “AKP, Hamas'ın ilham aldığı Müslüman Kardeşler'in ideolojisini paylaşıyor. Türkiye, Hamas'ın bazı önemli üyelerine uzun süreli vizeler hatta Türk vatandaşlığı verdi. Sahiplenilmenin getirdiği rahatlıkla Hamas başına buyruk davranmaya başladı. Geçen sene, İstanbul'u, diğer ülkelere siber saldırılar düzenlemek dahil gizli operasyonları için bir merkez olarak kullanmaya başladı” açıklamasını yaptı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre The Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen ay 'İsrail ile ilişkileri daha iyi bir noktaya taşımak istediği' yönündeki sözlerini de aktarıp "İki ülke bir zamanlar stratejik müttefikti ama. Erdoğan kendisini Filistin halkının koruyucusu olarak sergilemek istedi ve İsrail ile bağlarını zayıflattı" değerlendirmesinde bulundu.

“Erdoğan, dış politikada eski müttefikleriyle yeniden bir araya gelmeye çalışıyor”

Anshel Pfeffer imzalı haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Filistinli militanlarla bağlarını yeniden gözden geçirdiği' belirtildi.

Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son yıllarda başta ABD olmak üzere NATO müttefikleriyle arasında gerilimler yaşandığını hatırlatıp Türkiye'nin 'yakın rakipleri' Yunanistan ile Kıbrıs'ın ise, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer Arap devletleri ile yeni ittifaklar inşa ettiğine dikkat çekiyor.