image

PeyamaKurd - Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve İnsan Hakları Derneği (İHD), yaptığı ortak açıklamada, Konya’nın Meram ilçesinde 7 kişilik Kürt ailenin vahşice katledilmesini kınadı.

Katliama kurban gidin Dedeoğlu ailesine başsağlığı dileğinde bulunulan yazılı açıklamada, “Bu kaygı ve dehşet verici ırkçı saldırıyı en sert şekilde eleştiriyor ve kınıyoruz” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada saldırıyla ilgili olarak şu ifadeler kullanıldı:

“Dedeoğulları ailesi 12 Mayıs 2021 tarihinde de 50-60 kişilik bir grubun ırkçı saldırısına uğramış ve 6 kişi yaralanmıştı.  Saldırganlardan bazıları kısa süreliğine tutuklanıp ardından serbest bırakılmıştı. Alınan koruma kararlarına rağmen Dedeoğulları ailesi maalesef korunmamış ve yedi kişinin öldürüldüğü korkunç bir katliam yaşanmıştır. Dedeoğulları ailesine baş sağlığı diliyor, bu kaygı ve dehşet verici ırkçı saldırıyı en sert şekilde eleştiriyor ve kınıyoruz.

Konya Emniyet Müdürü’ne dikkat çekildi!

Sivil toplum örgütleri TİHV ve İHD’nin ortak açıklamasında olayın ırkçı nedenlerle gerçekleştiğine dikkat çekilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Fail ya da failler henüz tespit edilememiş olmasına karşın, Dedeoğulları ailesine yönelik daha önceki saldırılarda kullanılan söylem ve eylemler bu katliamda da ırkçı saiklerle hareket edildiğine dair kanaatleri güçlendiriyor. Etnik kimlikleri ailenin maruz kaldığı önceki saldırıların başlıca gerekçesidir. Dolayısıyla basit bir husumetin böylesi bir katliamla sonuçlanmasını başka türlü izah etmek mümkün görünmemektedir. Hal böyleyken, yetkililerinin gerekli koruma tedbirlerini almamaları affedilemez bir sonuca yol açmıştır.

Öte yandan katliam üzerinden Konya Emniyet Müdürü’ne vurgu yapılan açıklamada “Bu arada Konya Emniyet Müdürü’nün, Hrant Dink cinayeti davasında kusuru olan kişilerden biri olarak yargılanmış olması da oldukça manidardır” ifadesi kullanıldı.