image

PeyamaKurd - Türkiye Komünist Partisi (TKP) Diyarbakır İl Örgütü, kentte yapılacak ‘Şeyh Said Bulvarı’nın ismine yönelik tepki çeken bir açıklama yaptı.

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Çevre Yolu ile Elazığ Çevre Yolu’nu birbirine bağlayacak olan Şeyh Said Bulvarı’ndaki çalışmalara dair sosyal medya hesabından görüntüler paylaşmıştı. 

Görüntüler üzerine, “Şeyh Said” ismine yönelik gündemde tartışmalar başlamıştı. 

Rûdaw'da yer alan habere göre, TKP Diyarbakır İl Örgütü konuya dair yaptığı açıklamada 1925’te İstiklal Mahkemesi kararı ile Diyarbakır’da idam edilen Şeyh Said için “Cumhuriyet düşmanı, ağalık ve aşiret yanlısı hilafetçi” niteliklerini kullandı. 

Çok sayıda kişinin tepki gösterdiği açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Diyarbakır’ın Kayyum yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda Silvan yolunu Elazığ yoluna bağlamak üzere yapılacak yeni yolun isminin Şeyh Sait Bulvarı olacağını duyurdu.

AKP'nin kayyum Belediyesi'nin adını vermeyi düşündüğü kişiyi yakından tanıyalım.

Şeyh Sait, Cumhuriyet'e karşı saltanatı Laikliğe karşı hilafeti savunmuş, bu nedenle de 'isyan' etmiştir.

Şeyh Sait Kürtler adına değil, halifelik adına, yurttan kavulmuş saray adına, Vahdettin adına, İngiliz emperyalizmi yararına 'isyan' etmiş bir figürdür. Bugün AKP'li kayyumun yeni yapılacak olan yola Şeyh Sait'in ismini vermesi AKP'nin gerici ve Cumhuriyet düşmanı karakterini gözler önüne sermektedir.

Bizler Diyarbakır'ın Komünist Kürtleri olarak kentimizin yollarında, sokaklarında, caddelerinde Cumhuriyet düşmanı, ağalık ve aşiret yanlısı hilafetçilerin isimlerinin değil, aydınlıktan, eşitlikten, bağımsızlıktan, ilerlemeden yana olan Cîgerxwînlerin, Musa Anterlerin, Yılmaz Güneylerin isimlerini yaşatmak için mücadele edeceğiz."