image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’ın Twitter hesabından yayınlanan videosunda, 20 Ocak’ta devredeceği görev ve olası protesto eylemleri hakkında açıklama yaptı.

Trump gelecek günlerde hem başkent Washington’da hem de ülkenin diğer bölgelerinde başka protesto gösterileri olacağı haberini aldığını belirterek ‘‘Olası tehditler konusunda gizli servis tarafından bilgilendirildim. Her Amerikalı barış içinde ve saygın biçimde sesini duyurmayı hak eder, bu Anayasa’nın birinci maddesiyle güvence altına alınmıştır. Ancak şiddet, yasaları çiğneme ve vandalizm olmamalı. Herkes yasalara ve güvenlik birimlerinin talimatlarına uymalı. Federal dairelerden düzeni sağlamak için gerekli tüm kaynaklarını kullanmalarını istedim’’ ifadesini kullandı.

Trump, 20 Ocak’ta iktidarın devrinin güven içinde ve olaysız yaşanması için gerekli tüm önlemlerin alındığını kaydetti.

"Çete şiddeti inandığım her şeye aykırıdır"

Öte yandan Trump, 6 Ocak’ta gerçekleşen Kongre baskınına da değinerek, ‘‘Çok açık olmak istiyorum; geçen hafta tanık olduğumuz şiddeti tartışmasız şekilde kınıyorum. Şiddet ve vandalizmin ülkemizde ve hareketimizde kesinlikle yeri yoktur’’ ifadesini kullandı.

“Çete şiddeti benim inandığım her şeye ve hareketimizin desteklediği her şeye aykırıdır” diyen Trump, “Amerika’yı yeniden güçlü yapmak demek her zaman yasaların üstünlüğünü savunmak, güvenlik birimlerinde çalışanları desteklemek ve ülkemizin kutsal değerlerini ve geleneklerini devam ettirmek demek oldu” dedi.