image

PeyamaKurd -Amerika Başkanı Donald Trump hakkında başlatılan azil soruşturması kapsamında Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nun hazırladığı rapor komuoyuna açıklandı.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, "Azil soruşturması, Trump'ın iktidarı kötüye kullandığına dair çok fazla kanıt ortaya koydu" ifadelerini kullandı.

‘Makamını kötüye kullandı’

Azil soruşturmasının temelini teşkil eden 300 sayfalık raporda "Trump'ın, siyasi rakibi Joe Biden hakkında soruşturma açıldığının açıklanması için Ukrayna'ya baskı yapmak amacıyla makamını kullandığına ilişkin net bulgular var" denildi.

Raporda, Donald Trump'a iki ayrı suçlama yöneltildi.

Bunlar ilki, Trump'ın "Ukrayna'ya askeri yardımı ve Beyaz Saray görüşmesini, seçim kampanyasına yarar sağlayacak soruşturmaların kamuoyuna açıklanması şartına bağladığı ve tanıklara kendilerine ifade vermeleri için gönderilen celpleri görmezden gelmeleri talimatı vererek azil soruşturmasını engellediği" açıklandı.

‘Tanıklara gözdağı verilmesi federal bir suçtur’

Öte yandan yayınlanan raporda, "Başkan'ın görevini kötüye kullanmasının münferit bir olay olmadığı ve bunun naif bir başkanın eseri olmadığı gerçeği bizi hayrete düşürdü" sözlerine yer verilerek ,"Başkan Trump Kongre'de ifade veren isimleri açıkça hedef almış ve korkutmuştur. Tanıklara gözdağı verilmesi federal bir suçtur" diye belirtildi.