image

PeyamaKurd - Eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında, görevinin bitmesinin ardından bazı gizli belgeleri elinde bulundurduğuna yönelik iddialarla ilgili iddianame hazırlandı. 

“Trump’a 37 suçlama yöneltildi”

Florida Bölge Mahkemesi'nin eski ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik "gizli belgeler" ile ilgili kamuya açıklanan 49 sayfalık dava dosyasında, Trump'a karşı aralarında "ulusal savunma bilgilerinin kasıtlı olarak saklanması" dahil 37 suçlama yöneltildi. 

Soruşturma, geçtiğimiz yıl ağustos ayında Trump'ın Florida'daki evinde bulunarak el konulan yaklaşık 100 gizli belgeyle ilgili.

Trump'a yönelik iddianamede, ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) bir askeri operasyonla ilgili gizli haritayı da içeren "saldırı planını" ve ABD ile yabancı ülkelerin savunma ve silah kabiliyetlerine ilişkin ayrıntılar içeren belgeleri paylaşmak gibi maddeler yer alıyor.

Belgeleri evinin farklı noktalarında sakladı

Ayrıca dosyada, Trump'ın evinde ele geçirilen belgeler arasında, ABD'nin "hassas savunma ve nükleer bilgilerinin" bulunduğuna işaret edilerek, yabancı bir devletin nükleer kapasitesine ilişkin detayların yer aldığı bir dosya da olduğu belirtildi. 

Dava dosyasında ifadelerine yer verilen bir avukat ise Trump'ın bazı dosyaları FBI'dan kaçırmayı önerdiğini belirtirken, Trump'ın gizli belgeleri banyo, duş, balo salonu, depo, ofis ve yatak odası gibi evin farklı noktalarında sakladığı belirtildi.