image

PeyamaKurd - Erbil’in Soran İdaresine bağlı Sidekan kasabasının Bradost bölgesi kırsalında 2017’den beri konuşlu Türk askerleri bazı bölgelerden çekilmeye başladığını duyurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mart 2017’de başlattığı sınır ötesi operasyonla Erbil’in Soran İdaresine bağlı Sidekan kasabasında, Türkiye-İran sınırındaki Bradost bölgesinde belirli yerlere asker konuşlandırmıştı.

TSK 19 Ocak’tan itibaren bölgedeki bazı yerlerden askerlerini çekmeye başladığını bildirdi.

“Burada PKK’liler  yok”

Ayrıca Xelifan köyündeki Del Dağı’nın zirvesine bulunan TSK birlikleri buraya tank ve toplar yerleştirmişti. Bölge halkı zaman zaman yapılan top atışlarının kendilerine zarar verdiğini ve korkuya sebep olduğunu sürekli dile getiriyordu. TSK’ya ait askeri karakol 19 Ocak’tan itibaren Türkiye sınırına doğru Hakurk’daki Lelkan bölgesine doğru çekildi.

O bölgede yaşayan Xelifanlı Mustafa Said, “Askerlerin çekilmesi sevindirici. Artık eskisi gibi dağda rahtaça dolaşabileceğim. Ama bazı yüksek yerlerde hala güçleri var. Dağın çevresinde yoğun helikopter hareketliliğinden çekildiklerini öğrendik. Türk askerleri köyümüze kadar geliyorlardı. Burada PKK’liler  yok, kimin için kalacaklar ki?” sözlerini dile getirdi.

TSK’nın bölgeden çekilmesinin ardından Irak Sınır Muhafızları ile Peşmerge’nin bölgeye yerleşmeye başladığını aktardı. Irak sınır birlikleri ve Peşmergeler Berde Befr, Spinda, Reyhan ve Lelkan bölgesindeki yüksek yerlere konuşlandırıldı. Konuşlanan güçler mevziler kazmaya ve askeri karakol yapmaya başladı.