image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını ''soykırım'' olarak nitelemesinin ardından ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Bakanlık konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarıyla ilgili olarak bugün (24 Nisan) yaptığı açıklama sonrasında, ABD Büyükelçisi David Satterfield bu akşam Bakanlığımıza çağırılmıştır. Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal tarafından kabul edilen Büyükelçi Satterfield’a, söz konusu açıklamaya ilişkin güçlü tepkimiz iletilmiştir” ifadesini kullandı.

Biden'ın sözlerinin uluslararası hukuk bakımından hükümsüz olduğu vurgusu yapılan açıklamada, Ermeni Soykırımı kararının, Türk halkını derinden incittiği ve Türkiye-ABD ilişkilerinde onarılması zor bir yara açtığı belirtildi.

Yapılan açıklamaları kabul edilemez bulan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, “Bu çerçevede, tarihi ve hukuki herhangi bir dayanaktan yoksun olan bu açıklamayı tümüyle reddettiğimizi ve en kuvvetli şekilde kınadığımızı ifade ediyoruz” dedi.