image

PeyamaKurd - Afganistan'daki Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Türkiye’de temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Taliban yönetimindeki Afganistan'dan Türkiye'ye ilk heyet geldi. Afganistan Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki'nin de aralarında olduğu 7 kişilik üst düzey heyet Ankara'da görüşmeler yapacak.

Dün gece saatlerinde İstanbul'a gelen heyet, bugün öğleden sonra Ankara'da Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelecek. Heyetin Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile de bir görüşme yapması bekleniyor.

Görüşmelerde Afganistan'daki son durumun yanı sıra Türkiye'nin Afganistan'a gerçekleştirdiği insani yardımlar, Taliban'ın Kabil Havalimanın işletilmesi için teknik destek talebi gibi başlıkların görüşülmesi bekleniyor.

Afganistan'da Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinin ardından bu Ankara'da yeni hükümetle yapılan ilk temas olacak. Bu ayrıca, Taliban'ın bir NATO ülkesine yaptığı ilk ziyaret oldu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki süreçte bazı bakanlarla birlikte Kabil’e gitmeyi düşünüyoruz" demişti.