image

PeyamaKurd- ABD’li 5 Senatör, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya hitaben yazdıkları mektupta Türkiye’nin ABD ile Rojava hakkındaki anlaşma hükümlerine uymadığını belirterek  Türkiye’ye tahsis edilen güvenli bölge dışında faaliyet gösterdiği iddialarının incelenmesini istediler.

ABD’li Demokrat ve Cumhuriyetçi Partili senatörler tarafından kaleme alınan mektupta Demokrat senatörler Chris Van Hollen, Richard Blumenthal ve Jean Shaheen ile Cumhuriyetçi Partili Senatörler Lindsey Graham, Marsha Blackburn’ün imzaları bulunuyor.

Yaptırımlar Devreye Girmeli

5 senatör tarafından kaleme alınan mektupta ABD ile Türkiye arasında 17 ekim tarihinde anlaşmaya varılan Ateşkes görüşmeleri sonrasında Türkiye’nin Rojava’da tahsis edilen güvenli bölge alanı dışında faaliyet gösterdiğinin iddia edildiğini ve bu doğrultuda yapılacak incelemenin ardından bu iddiaların doğru olması durumunda Washington'a Türkiye'ye karşı “önlemler alma ve yaptırım” çağrısında bulundu.

Türkiye Anlaşmaya Uymuyor

“Türkiye veya Türk destekli güçler Tel Temir'deki Suriyeli Kürtlere saldırıyor” iddiasını ortaya atan Chris Von Hollen ve Senatör Lindsey Graham'ın öncülük ettiği senatörler, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin “Güvenli Bölge ihlal edilirse yaptırımlara dönüş yapılır. Hükümetin de bu noktada durduğunu düşünüyorum” sözlerine atıfta bulundu.

İddiaların doğruluğunun teyit edilmesi halinde ABD yönetimini harekete geçmeye çağıran 5 senatör, Kongre’nin de yaptırım tasarılarını geçirmek için çalışmaya devam edeceği yönünde hatırlatmada bulundu.