image

PeyamaKurd - Türkiye’de faaliyet gösteren 4 Kürt partisi hakkında "Anayasa'ya aykırı faaliyetler" gerekçesiyle kapatma davası açıldı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Yargıtay olarak siyasi partiler hakkında da işlemler yaptıklarını belirterek, siyasi partilerin sicil dosyalarını tuttuklarını söyledi. 

Anayasa’ya aykırılık olduğu tespit edilen siyasi partilerle ilgili işlemlerini yaparken, “vesayet anlayışından uzak, milli iradeye saygı ve demokratik hayatın gerekliliklerine uygun şekilde” karar verildiğini belirten Akarca,

“Şu anda Anayasa’ya aykırı faaliyetleri tespit edilen programları itibariyle 4 siyasi parti hakkında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) kapatma davası açmış bulunmaktayız. Bunlar Türkiye Kürdistan Partisi, Kürdistan Sosyalist Partisi, Kürdistan Özgürlük Partisi ve Kürdistan Komünist Partisi adı altında faaliyet gösteren partilerdir.

Yine bu çalışmalarımız kapsamında 18 siyasi parti hakkında kongrelerini zamanında yapmadıkları, yasal gerekliliklere uymadıkları için kendiliğinden dağılma hali ve hukuki varlığının sona erdiğinin tespiti için Anayasa Mahkemesi’ne dava açılmış, 9 siyasi parti hakkında hukuki varlığına karar verilmiş, 5 siyasi parti hakkında da tüzük ihtar başvurusunda bulunulmuştur” dedi.