image

PeyamaKurd - Türkiye’nin, İran ile yaşadığı doğalgaz krizinin kritik bir seviyeye geldiği iddia edildi.

Yerel kaynaklarda yer alan habere göre, Türkiye’nin önemli doğalgaz bölgelerinden biri olan Tuz Gölü’nde doğal gaz bitme seviyesine geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gazday Danışmanlık Genel Müdürü Mehmet Doğan şu ifadeleri kullandı:

“Depolardaki gaz normalde yarın bitecekti. Bir iki günlük doğalgaz kalmıştı. Düne kadar BOTAŞ normalde her gün 30 milyon metreküp gaz çekiyordu. Cuma günü son gazı çekmesi gerekiyordu. Fakat Çarşamba günü 18 milyon metreküp doğalgaz çekmiş. Depoda kalan son gazı da azar azar çekiyorlar. Tuz Gölü deposunda artık gaz kalmadı diyebiliriz. Son kalan bir iki günlük gazı idareli bir şekilde kullanmaya çalışıyorlar.”

İran’dan doğalgaz sevkiyatının başlamaması halinde durumun kritik bir seviyeye ulaşacağını ifade eden Doğan, “İran'dan gaz sevkiyatı başlamazsa durumumuz yine de kritik. Yani pamuk ipliğine bağlıyız. Şimdi hava ısınınca gaz kullanımı azalınca tasarruf ettiğimiz gazın bir kısmını Tuz Gölü'ndeki depolara geri basmamız gerekiyor. Bana göre doğru hamle bu olacaktır. Çünkü tekrar soğuklarla karşı karşıya kalırsak depolarda bir miktar gazımız olması elimizi rahatlatır” dedi.

Milyonlarca insan gazsız kalabilir!

Tuz Gölü depolarında gazın olmaması Kayseri- Konya bölgesini çok fazla etkileyeceğini ifade eden Doğan, “Çünkü depolar bitince o bölgeye bir gaz girişi olmayacak. Şu an için Marmara, Ege Bölgesi güvende. Adana Mersin bölgesi de güvende. Sıkıntılı bölgemiz doğudan başlayarak Kayseri, Konya'dan Antalya'ya kadar olan hattının tamamıdır” yorumunu yaptı.

İran, doğalgaz kesintisi için Türkiye'yi suçladı

Öte yandan İran Milli Gaz Şirketi, Türkiye'ye verilen doğalgazın kesilmesine ilişkin, "Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir sorun nedeniyle ülke şu anda gaz alamıyor" dedi.

İran'dan alınan doğalgazın kesilmesi ve bu paralelde elektrik üretiminde doğalgazın yetersiz olması nedeniyle sanayi tesislerinde üretimin durmasının yankıları devam ederken, İran makamları, sorunun ülkelerinden değil, Türkiye'den kaynaklandığını öne sürdüler.

İranlı yetkililer konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye'ye doğalgaz akışındaki kesinti İran tarafından kaynaklanmıyor. Bazergan istasyonunda iki yalıtımlı bağlantıdan gaz kaçağı meydana gelmesi ve istasyondaki standart çalışma koşullarının aksamasının ardından Türkiye'ye gaz ihracatı azalmış olup, sorunlar giderilene kadar kısa bir süreliğine durdurulmuştu.

Çalışma koşullarının kontrol edilmesi ve kaçakların sürekli izlenip basınç kontrollerinin yapılmasıyla gaz ihracatının akışı sağlandı. Ancak Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir sorun nedeniyle ülke şu anda gaz alamıyor.”