image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde Türkiye ile ilgili yayımlanan bildiriye tepki gösterdi.

Brüksel'de dün düzenlenen AB zirvesinde 'Türkiye' başlığı altında kabul edilen kararların 'beklenilen ve gereken adımları içermekten uzak' olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanlığı "Göç işbirliğinin sadece mali boyuta indirgenmesi, büyük bir yanılgıdır" açıklaması yaptı.

Bildiride yer alan kararların beklenilen ve gereken adımlardan uzak olduğunu belirten Bakanlık şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye, gerginliğin düşürülmesi, diyalog ve işbirliğinin başlatılması bakımından üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirmiştir. AB’nin, gerginliğin düştüğünü teslim edip, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi dahil olumlu gündemi hayata geçirmeye yönelik somut kararlar almayı ertelemesi, bir oyalama taktiği, irade eksikliği ve bir iki üye ülkenin AB üyeliklerini kötüye kullanması olarak görülmektedir. Metinde adaylık statümüze atıfta bulunulmasından kaçınılması da bu görüşümüzü teyit eder niteliktedir.”

“Zirve kararlarının Kıbrıs’a ilişkin bölümleri ise her zamanki gibi Rum/Yunan ikilisinin görüşlerinin tekrarıdır” diyen Türkiye kanadı, AB’nin bu tutumuyla, Kıbrıs Türklerini yok saydığını iddia etti.

“AB liderlerinden Türkiye mesajı: Endişe verici!”

AB Liderler Zirvesi’nde  Türkiye ile ilgili görüşmelerin tamamlanmasının ardından zirve bildirisinin Türkiye hakkındaki bölümünde, hukukun üstünlüğü ve temel haklarla ilgili gelişmelerin endişe verici olduğuna dikkat çekilmişti.

Ülkede siyasi partilerin, insan hakları savunucularının ve medyanın hedef alındığı belirtildi. Bu eylemlerin demokrasi, hukukun üstünlüğü ve kadın haklarında gerilemeye neden olduğu vurgusu yapılan bildiride Kıbrıs konusuyla ilgili olarak çözümün siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli federasyon temelinde sağlanabileceği yönündeki AB tezine dikkat çekildi.

Bildiride Suriye ilgili ise “AB Konseyi, AB Komisyonuna Türkiye, Ürdün, Lübnan ve bölgenin diğer bölümlerindeki Suriyeli mülteciler ve ev sahibi topluluklara sağlanacak finansmanın devamı için resmi teklifi gecikmeksizin sunması çağrısını yapmaktadır” ifadesi kullanıldı.