image

PeyamaKurd - Türkiye, ABD dahil 10 ülkenin tutuklu iş insanı Osman Kavala için yaptığı çağrıya sert tepki gösterdi.

Osman Kavala'nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları doğrultusunda serbest bırakılması çağrısını yaparak sosyal medyada yayımlayan ABD Ankara Büyükelçiliği, “Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir” ifadesini kullanmıştı.

“Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Büyükelçilikleri olarak Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız” denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Osman Kavala'nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir.”

Ankara büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı!

Ankara’dan üst düzey bürokratların sert tepki gösterdiği açıklamanın ardından, Türkiye Dışişleri Bakanlığı da harekete geçti.

ABD, Almanya ve Fransa dahil 10 ülkenin Ankara'daki büyükelçileri, Osman Kavala'ya ilişkin açıklamaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Soylu, Oktay ve Şentop'tan söz konusu çağrıya sert tepki!

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Osman Kavala'nın yargılandığı davayla ilgili yapılan açıklamaya tepki göstererek, şunları kaydetti:

"Görevli bulundukları ülkenin bağımsızlığına sadakat göstermek zorunda olan ve 'yargı bağımsızlığından' söz eden bazı ülkelerin büyükelçileri, hadlerini aşarak 'siyasetin yargıya müdahalesini' talep etmişlerdir. Türkiye'de yargı bağımsızdır ve Türkiye tam bağımsız bir ülkedir. Yargıya müdahaleyi arzu edenler, bu arzularını kendi ülkelerinde gerçekleştirmeye devam edebilirler."

Öte yandan Türkiye İçişleri Bakanı Soylu 10 ülkenin büyükelçiliklerinin Türkiye’ye Osman Kavala için yaptığı çağrıya, "Büyükelçilerin yürüyen bir davada yargıya tavsiye ve telkinde bulunması kabul edilemez. Tavsiye ve telkininiz, hukuk ve demokrasi anlayışınıza gölge düşürmektedir" tepkisini gösterdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ise, “Mahkemenin nasıl karar vereceğini söylemek büyük bir haddini bilmezliktir” dedi.