image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Letonya Parlamentosu’nun bugün kabul ettiği Ermeni Soykırımı yasa tasarısı hakkında sert ifadeler kullandı.

Bakanlık açıklamasında tepkisini, “Letonya Parlamentosu’nda bugün kabul edilen ve 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıyan karar, tarihi siyasi saiklerle yeniden yazma niteliğindeki hükümsüz bir teşebbüstür. Bu talihsiz ve hukuk dışı kararı reddediyor ve şiddetle kınıyoruz. Parlamentolar tarih yazma ve yargılama mekanları değildir” ifadeleriyle dile getirdi.

Türkiye en son, ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan’da yaptığı “Amerikan halkı, 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda hayatını kaybeden tüm Ermenileri onurlandırıyor. Tarihi onaylıyoruz. Bunu suçlamak için değil, asla tekrarlanmamasını sağlamak için yapıyoruz” ifadesine tepki göstermişti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı'nın 1915 olaylarını 'soykırımı' olarak tanımlamasına Twitter üzerinden, “Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz. Tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. Siyasi fırsatçılık barış ve adalete karşı en büyük ihanettir. Tek dayanağı popülizm olan bu açıklamayı tümüyle reddediyoruz” sözleriyle tepki göstermişti.