image

PeyamaKurd - Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine kapıyı kapatmadığını dile getiren Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, söz konusu kuzey ülkeleriyle yapılacak üyelik müzakerelerinde bu ülkelerdeki ''terörist aktivitelere'' odaklanılmasını istediklerini ifade etti.

Sözcü İbrahim Kalın, İngiltere merkezli haber ajansı Reuters'a yaptığı açıklamada, "Kapıyı kapatmıyoruz. Aslında Türkiye için bir ulusal güvenlik sorunu olan konuyu gündeme getiriyoruz" ifadesini kullandı.

PKK'nin Avrupa ülkelerinde para ve üye topladığını iddia eden Kalın, özellikle İsveç'teki varlıklarının yoğun olduğunu ve Stokholm'ün bu durumun farkında olduğunu belirtti.

"İsveç ile görüşmeye hazırız"

Sözcü Kalın açıklamalarında, ''Yapılması gereken çok açık: PKK kanallarına, aktivitelerine, organizasyonlarına, üyelerine ve diğer türlü varlıklarına izin vermeyi sonlandırmalılar'' sözlerine yer verdi.

Ayrıca açıklamasında İsveç'le bu konuda görüşmeye hazır olduklarını belirten Kalın, ''Eğer Finlandiya ve İsveç halkları kendi güvenliğinden endişeliyse bizim halkımız da kendisinin güvenliğinden endişeli. Ortak bir bakış açısından yaklaşmalıyız'' değerlendirmesinde bulundu.