image

PeyamaKurd - Kerkük ve Necef kentlerinde başkonsolosluk açılması için Irak makamlarına resmi talepte bulunan Türkiye, konuyu gündeme taşıdı.

Kerkük ve Necef kentlerinde başkonsolosluk açılması için Irak makamlarına resmi talepte bulunduklarını ifade eden Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, bölgenin Türkiye için önemli olduğunu belirtti.

Yıldız açıklamasında, “Çok uzun süreden beri planladığımız adımı atarak, Kerkük ve Necef’te başkonsolosluk açılması için resmi talebimizi Irak makamlarına aktardık. Bu konu, önceki yıllarda da ikili ilişkilerde hep gündemdeydi” ifadesini kullandı.

Fatih Yıldız, Kerkük'te başkonsolosluktan önce vize başvuru merkezi açılacağı bilgisini vererek, “Kerkük, Türkmen kardeşlerimizin varlığından dolayı Türkiye ile kan ve soy bağı içerisinde olan müstesna bir şehir. Onun ötesinde Kerkük’teki Arap, Kürt ve Hristiyanların da Türkiye ile köklü geçmişi ve olumlu bağları var” şeklinde konuştu.

Büyükelçi Yıldız, Necef'in, kendileri için önemini olduğunu belirterek şunları dile getirdi, “Necef ve Kerbela, Irak açısından aynı zamanda önemli ticaret ve ekonomi merkezidir. Türkiye'nin bu şehirlerde aktif varlık göstermesinin mevcut ikili ilişkilere katkı sağlayacaktır.”