image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Rum yönetimi ve Yunanistan’a Doğu Akdeniz’deki hamlelerinden dolayı tepki gösterdi.

Açıklamasında "Tüm bu tek yanlı eylemler Doğu Akdeniz’de gerginliği arttıracak, barış ve istikrarı tehdit edecektir” diyen Ankara, sahada ve masada gerekli adımların atılacağı uyarısında bulundu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada Doğu Akdeniz'de geçen yıllarda yaşanan gerginliklerin nedeninin Yunanistan ve Kıbrıs Yönetimi'nin maksimalist deniz yetki alanı iddiaları ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarını yok sayan tek yanlı eylemleri olduğu belirtildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl AB’ye Doğu Akdeniz’de kapsamlı bir konferans toplanması teklifinde bulunduğunu hatırlatan bakanlık, “Ada'nın ortak sahibi olan KKTC'de (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) hidrokarbon kaynakları konusunda Kıbrıs Rum tarafına 13 Temmuz 2019 tarihinde ayrıntılı bir öneri yapmıştır. Tüm bu öneriler masada iken Yunanistan ve GKRY'nin son aylarda Doğu Akdeniz'de gerginliği arttırarak tek yanlı ve tahrikkar faaliyetlerde bulunmaya teşebbüs ettiği görülmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan’ın bölgede yapacağı araştırmaya tepki gösteren Bakanlık devamında şu ifadeleri kullandı:

"Yunanistan'ın son dönemde kıta sahanlığımızı ihlal girişimlerine ilaveten, GKRY de Malta bayraklı, İtalyan sahipli bir gemiyle 3 Ekim tarihinden itibaren KKTC’nin haklarını ve ülkemizin kıta sahanlığını ihlal edecek şekilde bir araştırma yapacağını duyurmuştur. GKRY, Kasım ayında da Ada’nın güneyinde yeni bir sondaja başlayacağını duyurmaktadır. Tüm bu tek yanlı eylemler Doğu Akdeniz’de gerginliği arttıracak, barış ve istikrarı tehdit edecektir. Yunanistan ve GKRY’nin bu tek yanlı eylemlerine karşı sahada ve masada gerekli adımlar atılmakta olup, bu eylemlere alet olmamaları gerektiği üçüncü ülkelerin de dikkatine getirilmektedir. Ülkemiz Doğu Akdeniz’de hem kendi hem de KKTC’nin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir."