image

PeyamaKurd - Türkiye'nin Rojava bölgesine yönelik olası operasyonu öncesi DSG'ye bölgeden çekilmesi süre verildiği ileri sürüldü. El Cezire'ye göre, Rojava’ya kara harekatı düzenlemeye hazırlanan Türkiye’nin, Demokratik Suriye Güçleri’ne Kobani’den çekilmesi için ABD ve Rusya üzerinden süre tanıdığı vurgulandı.

El Cezire'ye konuşan yetkili bir Türkiye kaynağı, Rojava operasyona ilişkin gelişmelere değindi. Kaynak, DSG'ye süre verildiğini iddia etti.

Menbic, Tel Rıfat ve Kobani için süre verildi!

Ankara'nın Rojava’ya gerçekleştirmeyi planladığı askeri operasyondan geri adım atması için belirlediği son tarih ve koşulları açıklayan kaynağa göre Ankara, ABD ve Rusya’ya, Demokratik Suriye Güçleri’ni Menbic, Tel Rıfat ve Kobani’den çıkarmaları için süre verdi.

Operasyon ile ilgili konuşan resmi kaynak, Ankara'nın Rusya ve Amerikan taraflarına sürenin uzatılmayacağını ve alternatifin Kürt güçlerine karşı askeri operasyon olacağını bildirdiğini dile getirdi.

ABD'den Türkiye'ye Rojava önerisi!

Ayrıca kaynak, Amerikan tarafı ise görüşmelerde Türkiye’ye, Demokratik Suriye Güçleri'nin yeniden yapılandırılmasını ve Menbic, Tel Rıfat ve Kobani yönetimlerinde Arap unsurlara daha fazla yer verilmesini önerdiğini kaydetti.

Söz konusu kaynağa göre, Türkiye, ABD'nin önerilerini değerlendirmeden önce DSG'nin petrol tesisleri üzerindeki kontrolünü sona erdirmeyi şart koştu.