image

PeyamaKurd- Türkiye İçişleri Bakanlığı, 10 Ekim 2015’te terör örgütü IŞİD mensupları tarafından Türkiye’nin başkenti Ankara’da gerçekleştirilen bombalamalar sonucunda yaşamını yitiren 103 kişiden “Avukatlık ücreti” istedi.

103 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara Garı katliamında, İçişleri Bakanlığı'na tazminat davası açan mağdurlara İçişleri Bakanlığı, kendi avukatlarının 4 bin ile 12 bin lira arasında değişen vekalet ücretlerini mağdur ailelerden tahsil etmek için ailelere yazı gönderdi.

103 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı 10 Ekim 2015 Ankara Garı katliamı davasında, kayıp ailelerinin ve yaralıların, devletin kurumlarının kusurlu olduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı'na tazminat talebiyle açtığı davalar sonuçlanıyor.

İçişleri Bakanlığı, tazminatları ödemeden, avukatları aracılığıyla vekalet ücretlerinin tahsili için davacı 10 Ekim mağdurlarına yazı gönderdi. Kendi hakkından feragat edebilecekken vekalet ücretinin peşine düşen Bakanlık, 10 Ekim mağdurlarının bu ücretleri ödememesi halinde icra işlemine başlayacak.

İçişleri Bakanlığı, Ankara Garı saldırısında hayatını kaybeden Arslan'ın ailesine 349 bin TL tazminat ödeyecek

İdari yargı, ‘kişilerin duyduğu acı ve elemin karşılığı olarak belirlenen’ manevi tazminatlarda, talep edilenin çok altında miktarlara hükmetti. İdari yargı ayrıca talep edilen ile kabul edilen arasındaki reddedilen tazminat miktarı açısından, mevzuat gereği 10 Ekim mağdurlarının, Bakanlık lehine vekalet ücreti ödenmesini talep etti.