image

PeyamaKurd - ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon, Türkiye'nin olası Suriye harekâtı öncesi YPG kontrolündeki bölgelerde askeri varlığını arttırıyor.

Koalisyon, YPG kontrolü altında olan bölgelere askeri teçhizatları yoğunlaştırdı ve bu bölgelerde IŞİD hücrelerine karşı tutuklama girişiminde bulundu.

ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon, Suriye'deki operasyonları kapsamında yaklaşık 8. yılında ülkedeki varlığını sürdürürken, 1 aydır askeri ve lojistik teçhizat taşıyan 190 tır ve askeri aracı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bölgelerinden YPG kontrolündeki alanlara gönderdi.

“19 kişiyi gözaltına aldı”

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SOHR)  yaptığı habere göre, koalisyonun YPG bölgelerinde askeri varlığını pekiştirmesi dışında örgüt ile birlikte IŞİD terör örgütü hücrelerine karşı yapmış olduğu baskınlarda Deyrizzor, Haseke, Rakka ve Halep'te 19 kişiyi gözaltına aldı.

Koalisyonun YPG ile beraber yaptığı baskınlar sırasında IŞİD hücrelerine havadan indirme operasyonlar düzenledi.

ABD'nin geçtiğimiz hafta içinde Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus civarlarında gerçekleştirdiği bir indirmesinde IŞİD terör örgütünün üst düzey bir liderinin yakalandığı ve gözaltına alınarak bölgeden götürüldüğü bildirilmişti.

ABD'nin bölgedeki düzenlediği baskınlarının artırmasıyla IŞİD hücrelerini teyakkuza geçirdiği ve birçoğunun yer değişikliğine gittiği, bunun da koalisyonun operasyonlarının durmasına neden olduğu aktarıldı.

Diğer yandan koalisyon güçlerinin son zamanlarda askeri tatbikatları artırdığı bilgisi paylaşıldı.