image

PeyamaKurd - Ortadoğu’da bir biri ardına müttefiklerini kaybeden Türkiye, Hamas’la ilişkilerini yavaş yavaş askıya almaya başladı.

Amerika’nın terör örgütleri listesinde bulunan Hamas, çok sayıda lideri ve yetkilisini toprakları içinde barındıran ve hareketin faaliyetlerini ve fonlarını buradan yönetmesine imkân sağlayan Türkiye’de siyasi ve politik faaliyetlerini serbestçe devam ettiriyordu. ABD’nin terör listesinde yer alan Hamas’ı destekleyen kişi, kurum ve şirketlere yaptırım uygulaması konusunda Washington’dan da uyarı alan Türk Hükümeti, Hamas ile olan ilişkisini yavaş yavaş askıya almaya başladı.

Hamas’ın İran ve Suriye ile yakınlaşmasının da Ankara çevrelerinde rahatsızlık yarattığı belirtilirken, zorlu ekonomik koşulların yaşandığı Türkiye’de, ABD’nin Hamas uyarısının göz ardı edilemeyecek duruma geldiğine dikkat çekilmekte.

Hamas’ın Türkiye’deki varlığının devletin milli ve dış çıkarlarına zarar verdiği yönündeki düşüncelerin de Erdoğan’a yakın çevrelerce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmesi üzerine derin bir finansal krizin eşiğinde olan Ankara’nın bu baskıyı kaldıramayacağı ve bu nedenle Hamas ile olan ilişkilerin kısa bir süre içinde askıya alınabileceği belirtildi.

Türkiye ile aralarında bir mesafe oluştuğunu doğrulayan bir Hamas yetkilisi ise Arap basınına verdiği demeçle kendilerine yönelik bir baskı, denetim yoğunluğu ve Türkiye topraklarındaki hareketlerinde bir kısıtlanma hissetmeye başlandığını itiraf etti.

Hamas’lı üst düzey yöneticinin aktardıklarına göre Türk yetkililerin harekete sunduğu paralar olmak üzere Hamas’ın finans hareketlerini yoğun bir şekilde gözetlendiğini de söyledi.