image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, Türkiye'ye 3,5 milyar dolar değerindeki Patriot hava ve füze savunma sisteminin satışını onayladı.

Anlaşmanın  devamına ilişkin Washington ve Ankara'nın pazarlığa oturması için ise ABD Senatosu'nun onayı gerekiyor. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı'ndan Perşembe günü yapılan açıklamada, Türkiye'nin 80 adet Patriot tipi GEM-T füzesi ve 60 farklı füze talebinde daha bulunduğu açıklandı.

S-400 satışının, Patriot müzakerelerine sıra gelmeden, halihazırda ABD ile Türkiye arasında anlaşması yapılmış birçok silah ve savaş uçağının alımını dâhi etkileyecek bir yaptırım programına yol açabileceğini belirten ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, konuyla ilgili Türkiye'ye uyarılarda bulundu.

Haber kaynaklarına açıklamada bulunan bir Türk güvenlik yetkilisi ise, S-400'ler için imzalanan anlaşmadan geri dönüş planı olmadığını vurgulayarak, "2,5 milyar dolarlık füze savunma sistemleri NATO'yla uyumlu olmadığı gerekçesiyle Türkiye'de çürümeye bırakılamaz, kullanılacak" şeklinde konuşu.