image

PeyamaKurd - Türkiye Raporu, ekim ayında Türkiye genelinde 26 ilde 2 bin kişi ile yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Katılımcılara, “Hangi partiye kesinlikle oy vermezsiniz” diye soruldu. Ekim ayı itibarıyla, “AKP’ye asla oy vermem” diyenlerin oranı 40.4“MHP’ye asla oy vermem” diyenlerin oranı ise yüzde 4 oldu.

AKP’nin işi zor

Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, ekonomik krize dikkat çekerek, “Bu oran her ay artıyor. AKP’nin işi zor” diyerek şöyle devam etti:

 “Belirli aralıklarla hangi partiye kesinlikle oy vermeyeceklerini soruyoruz. Soru bu şekilde sorulduğunda Türkiye’de yaklaşık bir yıldır devam eden yüzde 40-yüzde 60 muhalefet dengesinin sağlamasını da yapıyoruz.”

Selçuki, Türkiye Raporu anketlerinin aylık sonuçlarında da bu tablonun net şekilde ortaya konulduğunu kaydetti.

Selçuki, “Muhalefetin seçimi kazanabilmek için yapması gereken, altılı masanın öncülüğünde yüzde 60 potansiyelini en fazlaya çıkarmaya uğraşmaktır” diyerek şu değerlendirmede bulundu:

“Öte yandan, özellikle ekonomi nedeniyle iktidara kızgın olup da muhalefete oy vermek yerine oy kullanmamayı tercih edebilecek seçmeni ajite etmemesi lazım. Burada iktidarın işi daha zor. Zira muhalefetin temel hedefi eldekini muhafaza etmekken iktidarın hedefi gidenleri geri getirmek.”