image

PeyamaKurd - Türkiyeli yetkililerin yeni gelen Suriyeli mültecileri, İstanbul’da ve Suriye sınırındaki ya da yakınındaki dokuz ilde, az sayıdaki bir kaç istisna dışında, kayıt altına almayı durdurduğunu açıklayan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Suriye'den yeni gelenleri sınır dışı ettiğini ya da Suriye’ye geri dönmeye zorladığını belirtti.

Suriyeli mülteciler konusunda İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch - HRW), bugün yaptığı açıklamada Türkiyeli yetkililerin yeni gelen Suriyeli mültecileri, İstanbul’da ve Suriye sınırındaki ya da yakınındaki dokuz ilde, az sayıdaki bir kaç istisna dışında, kayıt altına almayı durdurduğunu açıkladı.

Söz konusu HRW’den yapılan açıklamaya göre bu duraklama, hukuksuz sınır dışı etme, Suriye’ye zorla geri döndürme ve sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlandırmama gibi sonuçlar kaydediliyor

Türkiye’den AB’ye gelmeleri engelleniyor

HRW’nin açıklamasında Avrupa Komisyonu’nun 2016 Mart’ında imzalanan Türkiye’deki mültecilerin desteklenmesini de içeren göç anlaşması kapsamında yapılacak ikinci 3 Milyar Euroluk yardım dilimine 29 Haziran’da onay verdiği dile getirildi.

Öte yandan mülteciler konusunda Avrupa Komisyonu açıklamalarında sık sık Türkiye’nin sığınmacı sisteminin övüyor ve Türkiye’nin mültecilere yönelik kötü muamele uygulamalarıyla ilgili kamuoyu önünde sessiz kalıyor. HRW bu yaklaşımı “göçmenlerin ve sığınmacıların Türkiye’den AB’ye gelmelerinin engellenmesi”ne yönelik bir tavır olarak değerlendiriyor.

Sığınmacılarla ilgili HRW rakamlarına göre Türkiye, 2011 başlarından 2018 Mayıs ayı sonlarına dek 3,6 milyon Suriyeliyi kayıt altına alarak, dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke oldu.