image

PeyamaKurd - Türkiye’ye yönelik uyarılarda bulunan AB üyesi ülkelerinin dışişleri bakanları, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama çalışmalarını kınadıkları açıklamalarını yineledi.

Avrupa Birliği üye ülkelerin Dışişleri bakanları açıklamalarında ‘Türkiye’den Kıbrıs’ın egemenliğine saygı duymasını’ talep etti. 

Yeni koronavirüs pandemisi nedeniyle telekonferans yöntemiyle gerçekleştirdikleri toplantının ardında açıklamada bulunan AB dışişleri bakanları, “Türkiye’nin bu eylemlerini (Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları) sonlandırması için AB’nin yaptığı sayısız çağrıya halen cevap vermemiş olmasından üzüntü duyuyoruz” sözlerini paylaştı. 

Açıklamada, Türkiye’ye bir defa daha Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına son verme çağrısı yapılarak, Ankara’dan ‘uluslararası hukuk çerçevesinde Kıbrıs’ın egemenliğine saygı göstermesi’ gerektiğine dikkat çekildi. 

Öte yandan açıklamanın devamında AB’nin, Türkiye’nin Kıbrıs açıklarına yeni bir sondaj gemisi gönderme kararı nedeniyle konuya ilişkin pozisyonunu bir defa daha hatırlatma gereksinimi duyduğu belirtildi.