image

PeyamaKurd - ABD Kongresi’nde bulunan senatörler Edward J. Markey, Ron Wyden ve Jeff Merkley Türkiye İnsan Haklarını Geliştirme Yasa Tasarısını Kongre’ye yeniden sundu.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin 2016 darbe girişiminin ardından yoğunlaşan insan hakları ihlallerinin kınandığı tasarıda, iktidarın temel insan haklarını ihlal eden yetkililerine yaptırım çağrısı yapıldı.

Tasarıda açıklama yapan Senatör Edward Markey, “Bu yasa ABD’nin, Türkiye'de zorla elde edilen demokratik kazanımların daha fazla erozyona uğramasını önlemek için bu NATO müttefikine karşı önemli kozlarını kullanması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır” ifadesini kullandı.

Senatörler Markey ve Wyden, Türkiye İnsan Haklarını Geliştirme Yasası'nı ilk olarak 2017'de ve akabinde de 2019'da sunmuştu.

Markey sözlerinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alarak şu ifadelere yer verdi:

“Erdoğan’ın Trump’ın Beyaz Ev'inde suistimal edilen serbest geçiş hakkı resmen sona erdi. Erdoğan’ın sosyal medyayı sansürleme, ifade özgürlüğünü kısıtlama ve kendisini eleştirenleri içeri atarak muhalefeti susturma kampanyası için ABD bir kez daha güçlü bir şekilde konuşacak ve Erdoğan hükümetini sorumlu tutacak adımlar atacaktır. Bu yasa, Başkan Biden'in ABD'nin gazetecilerin, aktivistlerin ve sivil toplum liderlerinin yanında yer aldığına açıkça işaret etmek için tüm diplomatik araçları kullanması gerektiğini ve sistematik insan hakları ihlallerini yöneten veya gerçekleştiren Türk yetkililere karşı duracağını açıkça ortaya koyar.”