image

PeyamaKurd - Noel yortuları nedeniyle Savunma Bakanlığı basın mensupları için düzenlenen toplantıda konuşan Yunanistan Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis, Yunan silahlı kuvvetlerinin bölgedeki barış ve istikrarı korumakla görevli olduğunu ve ABD'nin de aynı amacı güttüğünü belirtti.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Apostolakis, "Türkler kayalıklarımıza çıkarsa yerle bir ederiz. Hükümetimiz de aynı görüştedir" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin baskılarına rağmen bölgedeki ülkelerle ittifak sağlandığını ve dengelerin kurulduğunu belirten Apostolakis açıklamalarının devamında, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesinde uyguladığı baskılara karşıya olan Yunanistan'ın Kıbrıs, İsrail ve Mısır ile kurduğu ittifak sayesinde bölgedeki dengeler sağlandı" şeklinde konuştu.

Öte yandan Apostolakis, "Eğer savaşacaksak, ki bunu temenni etmiyoruz ve Türkiye'nin bu yola başvuracağına inanmıyoruz, bizim yanımızda kimse savaşmayacaktır. ABD ve AB ile birlikte Türkiye'nin bu meseleyi oraya kadar vardırmayacağını güvence altına almak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.